Akcja S’ŻYJEMY – rośnie z dnia na dzień – Dziękujemy

W Gminie Górno ruszyła akcja społeczna „S’ŻYJEMY” – akcja mająca na celu szycie maseczek ochronnych. Opiekę nad akcją objął Urząd Gminy Górno wraz z Wójtem Gminy – Panem Przemysławem Łysakiem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Górnie. Jednostki te świadome zagrożenia spowodowanego przez wirusa COVID-19 postanowiły zakasać rękawy i wziąć ochronę mieszkańców w swoje ręce. Koordynatorem akcji jest Gminny Ośrodek Kultury w Górnie, który dystrybuuje materiał i gumki wśród społeczności lokalnej. Rozpowszechniono informację w mediach społecznościowych i oto efekt – odzew mieszkańców gminy oraz zespołów ludowych był natychmiastowy. Mieszkańcy Gminy Górno nieustannie dzwonią, biorą materiał i przywożą uszyte maseczki. Każde sołectwo pilnie wzięło się do szycia maseczek flizelinowych. GOK napisał instrukcję obsługi, która dołączana jest do każdej paczki z materiałem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc, które krawiectwem zajmują się zawodowo, nagrały filmik instruktarzowy jak poprawnie uszyć maseczkę, filmik dostępny jest na fanpage’ach gminy, domu kultury oraz na gminnym kanale YouTube.

W niespełna tydzień uszyto ponad 3200 sztuk maseczek. Osoby szyjące, tak żywo zareagowały na akcję, że przynosząc uszyte maseczki do GOK w Górnie, biorą materiał na szycie kolejnych. Maseczki przekazywane, są Urzędowi Gminy, który rozdziela je według potrzeb. Na terenie Gminy Górno działa wiele instytucji, które mają nieustający kontakt z pacjentami, czy petentami. Ich powinniśmy chronić najbardziej, bo dzięki nim nasze życie nie odbiega zbyt daleko od normalności i możemy funkcjonować w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Na chwilę obecną władze Gminy Górno rozdysponowały 2460 maseczek między innymi do Ośrodków Zdrowia (450 szt.), do gminnych aptek (200 szt.), na Pocztę Polską (300 szt.). Część podarowano Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Gminy oraz szkołom. Osobą pulę maseczek przekazano do pracowników gminy (ZUK oraz GOPS), którzy nieustannie pracują na rzecz społeczeństwa i dbają o komfort życia codziennego.

Urząd Gminy w Górnie zapewnia dla każdego petenta odwiedzającego gminę maseczkę ochronną oraz rękawiczki.

Akcja społeczna „S’Żyjemy” mimo krótkiego czasu trwania zaangażowała już wiele osób, które aktywnie chcą pomagać i pomagają. Na chwilę obecną zaopatrzone są instytucje publiczne działające na terenie Gminy Górno, ale Urząd Gminy Górno przekazał również 500 sztuk maseczek Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach.

Cieszymy się, że mimo tak trudnego okresu, w którym znajdujemy się obecnie, jesteśmy świadomi zagrożenia, ale aktywnie pomagamy sobie wzajemnie, biorąc odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców gminy.

Codziennie dostarczane są materiały i gumki do szycia maseczek ochronnych. Chętnych mieszkańców Gminy Górno, którzy również chcą się włączyć w akcje społeczną zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych Gminy Górno oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie. Każda sobą szyjąca w podziękowaniu za szycie maseczek dostaje od nas cześć maseczek uszytych przez siebie. Na chwilę obecną do osób szyjących trafiło już 390 sztuk maseczek ochronnych.

Wszystkim mieszkańcom gminy serdecznie dziękujmy za pomoc. Dziękujemy osobom prywatnym, dziękujemy zespołom ludowym, Kołom Gospodyń Wiejskich, Gospodarzom, dziękujemy również radnym oraz sołtysom. Dziękujemy osobom szyjącym oraz sponsorom za współpracę i żywe zaangażowanie w dobro naszej społeczności lokalnej. Na mieszkańców naszej gminy zawsze można liczyć.