Inicjatywa “Muzyczna Podróż – Śladami Jana Pawła II” – Fotorelacja

Pierwsza inicjatywa w ramach programu Dom Kultury + już za nami. Stowarzyszenie Atrakcje Gór Świętokrzyskich zorganizowało nagranie koncertu w ramach inicjatywy pn. „Muzyczna Podróż – Śladami Jana Pawła II”. Serdecznie gratulujemy Wam tak pięknej inicjatywy, organizacji oraz samego wykonania koncertu.

W niedzielę 11. Października odbyło nagranie online wyjątkowego koncertu poświęconego pielgrzymkom naszego Papieża-rodaka – Jana Pawła II. Samo miejsce wydarzenia było wyjątkowe, bo na watykańskim placu Świętego Piotra w największej w Polsce Alei Miniatur „Sabat Krajno” położonej w Krajnie Zagórze w Gminie Górno.

Według ścisłych obostrzeń koncert został nagrany bez udziału publiczności, celem opublikowania go na stronie internetowej i w mediach społecznościowych by pokazać go wszystkim zainteresowanym.

Pomysłodawcą i organizatorem tego wyjątkowego wieczoru było Stowarzyszenie Atrakcje Gór Świętokrzyskich, które wsparcie finansowe otrzymało dzięki programowi Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Wzięli oni udział w gminnym konkursie „Sieć Kultura”, a ich inicjatywa spotkała się z przychylnością społeczności. Nagranie koncertu odbyło się dzięki współpracy Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie.

W historię pontyfikatu i opis podróży Jana Pawła II zabrała nas prowadząca koncert – Justyna Terlecka-Heinich – członek Stowarzyszenia Atrakcje Gór Świętokrzyskich – opowiadając mało znane historie dotyczące pobytu papieża w poszczególnych krajach.

W niezwykłą podróż muzyczną zabrały nas lokalne zespoły, prowadzone przez instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie. Wieczorny koncert zainaugurował występ Koła Gospodyń Wiejskich „Ekobabki” z Cedzyny, które przy gitarowym akompaniamencie Samuela Borka zaśpiewały Kołysankę dla Matki Bożej. Właśnie jej Jan Paweł II zawierzył cały świat i swój 26-letni pontyfikat. Po pięknym i wzruszającym występie pań z koła gospodyń zaśpiewał gminny młodzieżowy chór Cantus Puellis +. W wykonaniu młodzieży można było usłyszeć pieśni związane z cyklicznymi spotkaniami zainaugurowanymi przez Jana Pawła II – Światowymi Dniami Młodzieży. W pieśniach solowych wystąpiła również Kinga Sobieraj z Krajna Zagórze oraz dyrygent chóru – Samuel Borek. W repertuarze pieśni papieskich zaprezentowali się również uczestnicy zajęć gitarowych organizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie prowadzonych przez Daniela Ksela. Całości zespołów muzycznych dopełnił znakomity występ Gminnej Orkiestry Dętej powadzonej przez Marcina Stojka, którzy po mistrzowsku wykonali dwa utwory z pielgrzymki papieskiej do Niemiec Pink Floyd – We don’t need no education, oraz utwór do Australii „Boże coś Polskę”, a na sam koniec koncertu wspólnie z Klezmorium Trio zagrali ukochaną pieśń papieża – Barkę.

Niezwykłym kunsztem muzycznym wykazali się również zaproszeni goście – muzycy z krakowskiego Klezmorim Trio. Zespół ten zaprezentował nam wiele pięknych i wzruszających aranżacji muzycznych inspirowanych podróżami papieskimi i kulturą prezentowanych narodów. W skład Tria wchodziła altowiolistka, kontrabasista oraz akordeonista. Cały zespół pokazał bardzo wysoki poziom artystyczny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje akordeonista, który może inspirować młodych melomanów-amatorów by i oni poszerzyli swoje umiejętności i horyzonty muzyczne o muzykę orientalną. Mistrzowskie wykonanie „Na dachach Paryża” pozwoliło poczuć romantyczny klimat Francji dzięki niezwykłej grze akordeonisty. Cudowny głos altowiolistki również pozwolił nam przybliżyć kulturę żydowską, arabską oraz włoską, podkreślając przy tym papieską drogę w stronę ekumenizmu.

Lokalni artyści w ten piękny sposób podziękowali Janowi Pawłowi II za jego wieloletni pontyfikat. Dla wszystkich ludzi papież odrywał wielką rolę za życia. Pamiętając o jego życiu i śmierci możemy prosić go o wstawiennictwo jako prawdziwie Świętego – Papieża-Rodaka.